خانه / یادداشت ها / شاهنامه از درونمایه ی نژادپرستی خالی است / زاگرس زند
کلیک کنید

شاهنامه از درونمایه ی نژادپرستی خالی است / زاگرس زند

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گزارش : برنامه سینمایی هفت دوشنبه شانزدهم بهمن ماه بار دیگر خبرساز شد . این برنامه که با باشندگی محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم لاتاری و رضا رشیدپور به عنوان مجری برگزار می شد به فیلم لاتاری پرداخت . اما در میانه این برنامه کارگردان این فیلم شاهنامه را اثری فاشیستی و نژادپرستانه خواند و گفت که می تواند چند بیت از ابیات شاهنامه را در اینباره بخواند. محمدحسین مهدویان (زاده ۱۳۶۰ – بابل) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس و سازنده فیلم ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز است . او دارای مدرک کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی) از…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 امتیازات)
0

شاهنامه از درونمایه ی نژادپرستی خالی است / زاگرس زند

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گزارش : برنامه سینمایی هفت دوشنبه شانزدهم بهمن ماه بار دیگر خبرساز شد . این برنامه که با باشندگی محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم لاتاری و رضا رشیدپور به عنوان مجری برگزار می شد به فیلم لاتاری پرداخت . اما در میانه این برنامه کارگردان این فیلم شاهنامه را اثری فاشیستی و نژادپرستانه خواند و گفت که می تواند چند بیت از ابیات شاهنامه را در اینباره بخواند. محمدحسین مهدویان (زاده ۱۳۶۰ – بابل) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس و سازنده فیلم ایستاده در غبار و ماجرای نیمروز است . او دارای مدرک کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی) از دانشگاه سوره و همچنین کارشناسی ارشد تهیه‌کنندگی از دانشگاه صدا و سیما می‌باشد.این برنامه و اظهارنظر با واکنشهای دوستداران ایران, شاهنامه و چهره های فرهنگی و شاهنامه پژوهان روبرو شده است.باشگاه شاهنامه پژوهان به همین دلیل بخشهایی از سخنرانی زاگرس زند شاهنامه پژوه و پژوهشگر فرهنگ ایران را که در نشست نژاد پرستی در فرهنگ ایرانی در یکم امردادماه ۹۵ ایراد شده است منتشر می کند . آنچه می خوانید بخش های مهمی از این سخنرانی است .

شاهنامه از درونمایه ی نژادپرستی خالی است

اگر ایرانیان نژادپرست باشند می‌بایست این ویژگی در فرهنگ ایران نهادینه شده باشد و نیز می‌بایست در شاهنامه نمود داشته باشد، چرا که شاهنامه بازنماینده‌ همه‌ منش‌ها و خوی و خیم‌های ایرانیان از روزگار اسطوره تا پایان ساسانیان است. همچنین شاهنامه متنی حماسی و بسیار ایران گرایانه است، پس بهترین جا برای نمود ویژگی نژادپرستی ما می‌توانست باشد.
متون حماسی به ویژه حماسه های بزرگ جهان به خاطر تمرکز بر مفهوم جنگ، دلیری، نژادگی، و افتخارات و غرور ملی، کم و بیش در همه‌ی تمدن‌ها با بن مایه ها و اشاره‌هایی نژادپرستانه یا قوم‌گرایانه درآمیخته هستند ولی در کمال شگفتی شاهنامه از مفاهیم نژاد پرستانه و تحقیر دیگر ملل خالی است. در شاهنامه به هنگام و در جای خود هم ایرانیان نقد شده اند و هم دیگر ملل ستوده شده اند.

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس