خانه / خبر شاهنامه / عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد
کلیک کنید

عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد . در آیین سپاس اپرای رستم و سهراب که چهارشنبه دهم بهمن ماه از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد عکس رستم یکی از آثار برگزیده دور نخست جشنواره ملی عکس شاهنامه از سوی کورش جوادی دبیر و بنیانگذار جشنواره ملی عکس شاهنامه و شیما زارع عکاس این اثر به لوریس چکناوریان پیشکش شد . در هفتمین برنامه از سلسله برنامه های سپاس، آیین سپاس اپرای رستم و سهراب از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری خانه اندیشمندان علوم…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 امتیازات)
0

عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد . در آیین سپاس اپرای رستم و سهراب که چهارشنبه دهم بهمن ماه از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد عکس رستم یکی از آثار برگزیده دور نخست جشنواره ملی عکس شاهنامه از سوی کورش جوادی دبیر و بنیانگذار جشنواره ملی عکس شاهنامه و شیما زارع عکاس این اثر به لوریس چکناوریان پیشکش شد .
در هفتمین برنامه از سلسله برنامه های سپاس، آیین سپاس اپرای رستم و سهراب از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد .

عکس رستم به استاد لوریس چکناوریان پیشکش شد .
اپرای رستم و سهراب اثر لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر برجسته ایرانی است که براساس شاهنامه فردوسی ساخته شده است . ساخت اپرای رستم و سهراب ۲۵ سال به طول انجامید و پس از ۱۵ سال در سال ۷۸ در تالار وحدت به اجرا درآمد . به گفته لوریس چکناواریان دلایل زیادی باعث شد تا این اپرا نوشته شود. یکی از این دلایل این بوده است که او از بچگی عاشق صدای شیر خدا بوده و هر زمان که به زورخانه می رفته شیفته صدای مرشد و ضرب زورخانه او می شده است . در ۱۳ سالگی اسم رستم را در زورخانه می شنود و بعد از آن داستان رستم و سهراب را مطالعه می کند. از همان موقع پیمان می بندد که اگر روزی اپرا ساخت ابتدا اپرای رستم و سهراب را بنویسد و آماده کند .ساخت این اپرا رویای کودکی او بوده است و موسیقی زورخانه‌ای و موسیقی که در دسته‌های عزاداری ماه محرم در ایران نواخته می‌شود، دو منبع الهام او درخلق این اثر به شمار می روند. لوریس چکناواریان همچنین گفته است که این کار برای من یک داستان تراژدیک بود که در هنگام ساخت آن، خودم تمام شخصیت‌ها را بازی می‌کردم . لوریس چکناواریان در مجموع هشت نسخهٔ متفاوت از اپرا را در مدت ۲۵ سال تصنیف کرده است . اجرای این اپرا در حدود ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.
لوریس چکناواریان اپراهای «رستم و اسفندیار»، «سیاوش» و «ضحاک» را نیز خلق کرده است که هنوز اجرا نشده اند. او عنوان آهنگساز تا به حال بیش از ۷۵ اثر شامل ۶ اپرا، ۵ سمفونی، ۱ اوراتوریو، ۱ رکوئیم کارهای در زمینه موسیقی کر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی، و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. او بیش از ۱۰۰ اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، امی و ای‌اس‌وی منتشر کرده است.
آیین سپاس اپرای رستم و سهراب به پاس ۲۵ سال کوشش برای خلق اثری برجسته و ماندگار در زمینه موسیقی و شاهنامه با سخنرانی لوریس چکناواریان، شاهین فرهت و یارتا یاران به همراه نمایش مستند کنون رزم رسهراب و رستم شنو به کارگردانی ایمان نیک بین که به شکل ویژه به اپرای رستم و سهراب می پردازد چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه برگزار شد .

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس