خانه / خبر شاهنامه / آخرین خبرهای شاهنامه / شاهنامه کردی منتشر شد
کلیک کنید

شاهنامه کردی منتشر شد

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : شاهنامه کردی منتشر شد. برای نخستین بار کتاب شاهنامه کردی منتشر شد. حیدر لطفی‌نیا نویسنده و محقق سقزی برای نخستین بار کتاب شاهنامه کُردی را منتشر کرد. این اثر که به کوشش حیدر لطفی نیا منتشر شده است  چندین داستان و تفاوت آن با شاهنامه فارسی و همچنین تفاوت این دو داستان در زبان کُردی و فارسی، اسطوره ها، حماسه ها، نقش شاهنامه در ادبیات کُردی همراه با مقوله‌های دیگر را بیان کرده است. به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان این نویسنده و محقق سقزی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید!
0

 شاهنامه کردی منتشر شد
باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : شاهنامه کردی منتشر شد. برای نخستین بار کتاب شاهنامه کردی منتشر شد. حیدر لطفی‌نیا نویسنده و محقق سقزی برای نخستین بار کتاب شاهنامه کُردی را منتشر کرد. این اثر که به کوشش حیدر لطفی نیا منتشر شده است  چندین داستان و تفاوت آن با شاهنامه فارسی و همچنین تفاوت این دو داستان در زبان کُردی و فارسی، اسطوره ها، حماسه ها، نقش شاهنامه در ادبیات کُردی همراه با مقوله‌های دیگر را بیان کرده است.

به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان این نویسنده و محقق سقزی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این کتاب در سه جلد تدوین شده که جلد اول آن در ۴۷۲ صفحه توسط انتشارات “بیریار” و ویرایش “لقمان نادرپور” چاپ شده و ۲ جلد دیگر آن نیز بزودی منتشر خواهد شد که شامل برخی حماسه ها و داستان های کردی است.

حیدر لطفی نیا با بیان اینکه حدود ۲۰ سال است برای جمع آوری داستان های این کتاب تلاش کرده است گفت: همچنین ضمن بررسی های میدانی و گفت و گو با مردمانی که شاهنامه خوان بودن، از منابع و ماخذ معتبر، اسناد و متون تاریخی و ادبی کُردی استفاده کره‌ایم.

وی افزود: در مناطق مختف شهرستان سقز حضور میدانی داشتم و از علاقمندانی که داستان های متعددی داشتند بهره گرفتم و دادستانهای که از قدیم به ماندگار مانده اند را با لهجه های شیرین کُردی در کتاب “شاهنامه کوردی” منتشر کردیم.

حیدر لطفی نیا از نویسندگان پرتلاش کردستان است و تاکنون کتاب های متعددی از جمله “چیروکه کوردییه‌کان”، “وه‌ر گیراو له فولکلوره‌وه”، “تیشکی دیرین”، “حماسه های مردم کورد”، “ئاوینه‌ی بیگه‌رد”، “ده‌سی گول و ده‌سی نیرگز”، “ئوستوره‌کانی کوردستانگ، “بیژه‌ن و مه‌نیژه”، تالیف و منتشر کرده است.

این نویسنده سقزی ۲ کتاب دیگر “چیروکه‌کانی باوه نه‌بی” و “وه‌رقه‌ و گول شاد و یوسف و زلیخا” که هر ۲ داستان مشهور ادبی کُردی هستند، در دست تدوین دارد. سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس