خانه / خبر شاهنامه / آخرین خبرهای شاهنامه / «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به مزایده گذاشته شد

«شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به مزایده گذاشته شد

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به مزایده گذاشته شد. بخشی از نسخه دست‌نویس «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به عنوان یک اثر نفیس در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته شد. به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از ایسنا، گاردین در خبری آورده است که بخشی از نسخه دست‌نویس «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ که حراجی ساتبیز از آن به عنوان «یکی از نفیس‌ترین نسخه‌های مصور و دست‌نویس موجود» ‌ یاد کرده است، ماه آینده میلادی با قیمت تخمینی چهار تا شش میلیون پوند به مزایده گذاشته خواهد شد. این شاهنامه برای شاه طهماسب ایران در قرن شانزدهم میلادی تهیه شد.…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.63 ( 2 امتیازات)
0

«شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به مزایده گذاشته شد
باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به مزایده گذاشته شد. بخشی از نسخه دست‌نویس «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌به عنوان یک اثر نفیس در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته شد.

به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از ایسنا، گاردین در خبری آورده است که بخشی از نسخه دست‌نویس «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ که حراجی ساتبیز از آن به عنوان «یکی از نفیس‌ترین نسخه‌های مصور و دست‌نویس موجود» ‌ یاد کرده است، ماه آینده میلادی با قیمت تخمینی چهار تا شش میلیون پوند به مزایده گذاشته خواهد شد.

این شاهنامه برای شاه طهماسب ایران در قرن شانزدهم میلادی تهیه شد. تصاویر این نسخه دست‌نویس طی دو قرن توسط برخی از برجسته‌ترین هنرمندان آن روزگار خلق شده است.

«بندیکت کارتر»، مدیر بخش هنر اسلامی و هندی حراجی ساتبیز گفت: «این نسخه دست‌نویس یک شاهکار جهانی واقعی است و فقط درصورتی می‌توان معادل اروپایی برای (این نسخه) ‌ در نظر گرفت که چنین نسخه دست‌نویسی توسط تمام هنرمندان بزرگ رنساس آن زمان خلق شده باشد.»‌

«شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ توسط «میرزا علی»، یکی از برجسته‌ترین هنرمندان صفوی و پسر «سلطان محمد نگارگر»، یکی از بزرگترین نقاشان ایرانی که او هم در خلق این شاهنامه همکاری داشته، نقاشی شده‌اند.

به گفته «کارتر» در این نسخه جزئیات بسیار زیادی به کار رفته است و تصاویر حتی در حاشیه‌های صفحه نیز کار شده است. «کارتر» ‌ معتقد است «بیننده می‌تواند در نقاشی این شاهنامه گم شود.»‌

ساخت «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ به دستور «شاه اسماعیل» پایه‌گذار دودمان صفویان آغاز شد و پس از درگذشت او، پسرش «شاه طهماسب» که در آن زمان کودک بود، نظارت بر ساخت این اثر را ادامه داد. پس از این‌که شاهنامه تکمیل شد به عنوان یک هدیه دیپلماتیک به سلطان سلیم دوم امپراتوری عثمانی اهدا شد. از دیگر مالکان بعدی این شاهنامه به خانواده «روتشیلد» می‌توان اشاره کرد.

رکورد گرانترین اثر مکتوب اسلامی به نسخه دست‌نوشته‌ای از همین شاهنامه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۱ در حراجی ساتبیز به قیمت ۷.۴ میلیون پوند فروخته شد.

بخش‌های مختلف «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ در مجموعه موزه‌های مختلفی از جمله «موزه هنر متروپولیتن نیویورک»، «موسسه اسمیتسونین واشنگتن دی‌سی»، ‌ مجموعه هنر اسلامی ناصر خلیلی در لندن و موزه هنر معاصر تهران نگهداری می‌شوند.

بخشی از «شاهنامه شاه‌طهماسب» ‌ در جریان مزایده هنر جهان اسلام و هندی ماه اکتبر در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته خواهد شد.

از دیگر آثاری که در این حراجی به فروش گذاشته خواهند شد به یک قرآن تاریخی متعلق به ۱۵۷۵ میلادی می‌توان اشاره کرد که ارزش تقریبی آن بین ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار پوند برآورد شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*