خانه / کتاب شناخت / نهادنامه داد از میرجلال الدین کزازی
کلیک کنید

نهادنامه داد از میرجلال الدین کزازی

باشگاه شاهنامه پژوهان _ کتابشناخت : نهادنامه داد اثری دیگر از میرجلال‌الدین کزازی درباره شاهنامه است. میرجلال الدین کزازی تلاش دارد تا در این کتاب، به دو پرسش پاسخ دهد: شاهنامه چیست؟ و حماسه چه ویژگی‌هایی دارد؟ نویسنده برای پاسخ به این پرسش‌ها، نمونه‌هایی از داستان‌های شاهنامه را نیز آورده است. این کتاب گردآوری نخستین دوره شاهنامه‌شناسی در سال ۹۷-۹۸ است که به کوشش دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده بود. میر جلال الدین کزازی در مقدمه این اثر می‌نویسد: ... شاید بس اندک کسی هم باشد، در میان شما که شاهنامه را از آغاز تا انجام خوانده باشد؛ اما آنچه…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 امتیازات)
0

نهادنامه داد از میرجلال الدین کزازی
باشگاه شاهنامه پژوهان _ کتابشناخت : نهادنامه داد اثری دیگر از میرجلال‌الدین کزازی درباره شاهنامه است. میرجلال الدین کزازی تلاش دارد تا در این کتاب، به دو پرسش پاسخ دهد: شاهنامه چیست؟ و حماسه چه ویژگی‌هایی دارد؟ نویسنده برای پاسخ به این پرسش‌ها، نمونه‌هایی از داستان‌های شاهنامه را نیز آورده است. این کتاب گردآوری نخستین دوره شاهنامه‌شناسی در سال ۹۷-۹۸ است که به کوشش دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده بود.

میر جلال الدین کزازی در مقدمه این اثر می‌نویسد:

… شاید بس اندک کسی هم باشد، در میان شما که شاهنامه را از آغاز تا انجام خوانده باشد؛ اما آنچه گمانی در آن نیست، این است که همه شما: چه آن کس که هرگز نگاهی به شاهنامه نیفکنده است، چه آن کس که شاهنامه را از آغاز تا انجام خوانده است، گمان نمی‌رود بتواند به این پرسش که پرسشی است ناگزیر، بنیادین پاسخ دهد که شاهنامه چیست؟ چرا شاهنامه دریاست؟ چرا می‌گوییم هزاره‌های ایران در آن نهفته است؟

برای پاسخ گفتن به این پرسش‌ها، می‌باید از برون شاهنامه گذشت، به درون آن راه جست: از پوسته به مغز، از کالبد به جان، از آشکار به نهان. شاهنامه شاهکاری ادبی است، بی‌هیچ گمان؛ شاهکاری فریفتار، لغزاننده. کسانی که تنها با پیکره و پوسته شاهنامه آشنایی دارند، می‌توانند به آسانی بینگارند که شاهنامه را شناخته‌اند. این انگاشت فریبی است بزرگ، مایه گمراهی، مایه لغزش.

این کتاب از سوی نشر گویا و در ۲۱۲ رویه منتشر شده است.

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس