خانه / خبر شاهنامه / آخرین خبرهای شاهنامه / نمایش شاهنامه در بلغارستان بر روی صحنه رفت
کلیک کنید

نمایش شاهنامه در بلغارستان بر روی صحنه رفت

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : نمایش شاهنامه در بلغارستان بر روی صحنه رفت. به مناسبت گرامیداشت یک هزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، تئاتری بر اساس داستان‌های حماسی آن در کاخ ملی فرهنگ بلغارستان بر روی صحنه رفت. به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از  سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از سارایوو؛ به کوشش سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، برای اولین بار در تاریخ تئاتر بلغارستان به مناسبت گرامیداشت یک هزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، اثر ارزشمند فردوسی، شاعر و حماسه سرای پر آوازه ایرانی، پروژه تئاتری بر اساس داستان‌های حماسی این اثر تعریف و…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.8 ( 1 امتیازات)
0


باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : نمایش شاهنامه در بلغارستان بر روی صحنه رفت. به مناسبت گرامیداشت یک هزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، تئاتری بر اساس داستان‌های حماسی آن در کاخ ملی فرهنگ بلغارستان بر روی صحنه رفت.

به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از  سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از سارایوو؛ به کوشش سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، برای اولین بار در تاریخ تئاتر بلغارستان به مناسبت گرامیداشت یک هزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، اثر ارزشمند فردوسی، شاعر و حماسه سرای پر آوازه ایرانی، پروژه تئاتری بر اساس داستان‌های حماسی این اثر تعریف و مراسم افتتاحیه و اولین اجرای آن در مهمترین سالن تئاتر بلغارستان در کاخ ملی فرهنگ این کشور بر روی صحنه رفت که با استقبال قابل توجه مخاطبان بلغاری روبه رو شد، به نحوی که کلیه بلیط‌های این اجرا چند روز قبل از روز برگزاری تئاتر به فروش رفت.

نماینده سفارت کشورمان در مراسم افتتاحیه طی سخنانی ضمن معرفی فردوسی به عنوان بزرگ‌ترین شاعر پارسی گوی، «شاهنامه» را به مثابه ارزنده‌ترین شاهکار زبان و فرهنگ ایرانی دانست که در لیست آثار میراث فرهنگی ناملموس بشری یونسکو به ثبت رسیده و بسیاری از پژوهشگران آن را بزرگ‌ترین اثر حماسی جهان خوانده‌اند که از لحاظ حجم ده برابر اثر حماسی ایلیاد و اودیسه (هومر؛ شاعر یونانی) می‌باشد.
وی در ادامه افزود: شاهنامه‌ی فردوسی علاوه بر اینکه یک اثر کم نظیر ادبی است، اثری است که سرشار از مضامین اخلاقی است. خدامحوری، وفای به عهد، دعوت دیگران به انجام کار‌های خوب و بازداشتن آن‌ها از کار‌های ناپسند، توصیه به راستگویی، مشورت در انجام امور، احترام به بزرگان، پاکدامنی و از خودگذشتگی تنها جلوه‌هایی از ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی است که در لابلای داستان‌های شاهنامه به چشم می‌خورد.

نماینده سفارت کشورمان در پایان تأکید داشت، در دورانی که عده‌ای در تلاشند تا عامدانه با انتشار اطلاعات جهت دار و ساختگی نام ایران را در اذهان مردم مخدوش نمایند، انجام چنین پروژه‌هایی می‌تواند با معرفی زوایای پنهان و کمتر شناخته شده فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران، زمینه ایجاد آگاهی و فهم واقعی و درست از ایران را در میان مخاطبان بلغاری فراهم کند.

نمایش شاهنامه در بلغارستان بر روی صحنه رفتدر حاشیه برگزاری این تئاتر، نمایشگاهی از صنایع دستی متنوع کشورمان و کتاب شاهنامه به زبان بلغاری نیز به نمایش درآمد. پروژه تئاتر شاهنامه به کارگردانی یکی از کارگردانان معروف بلغاری و یک تیم اجرای ۲۰ نفره قرار است طی مدت ۲ سال به صورت ماهانه (در مجموع حدود ۲۰ اجرا) در یکی از بهترین سالن‌های تئاتر بلغارستان با ظرفیت ۴۰۰ صندلی به نمایش درآید.

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس