خانه / خبر شاهنامه / آخرین خبرهای شاهنامه / سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان برگزار می شود
کلیک کنید

سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان برگزار می شود

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر: سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان برگزار می شود. سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود. سخنرانی های ماهانه شاهنامه پژوهان سلسله نشست هایی است که از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری سیمرغ نهاد برگزار می شود. در این سلسله سخنرانی ها هر ماه یک شاهنامه پژوه درباره شاهنامه سخنرانی خواهد کرد. این سخنرانی ها به شکل آنلاین و در بستر گوگل میت برگزار می شود و شرکت در آن برای تمام دوستداران آزاد است. شاه منصور شاه میرزا…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید!
0

سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان برگزار می شود

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر: سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان برگزار می شود.

سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود.

سخنرانی های ماهانه شاهنامه پژوهان سلسله نشست هایی است که از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری سیمرغ نهاد برگزار می شود.

در این سلسله سخنرانی ها هر ماه یک شاهنامه پژوه درباره شاهنامه سخنرانی خواهد کرد. این سخنرانی ها به شکل آنلاین و در بستر گوگل میت برگزار می شود و شرکت در آن برای تمام دوستداران آزاد است.

شاه منصور شاه میرزا زاده ۱۹۷۱ است و از نوامبر سال ۲۰۰۶ در موسسه فرهنگی اکو به عنوان کارشناس میز تاجیکستان فعالیت دارد. وی تا کنون کتاب های “سرمه دل”، “هزار قندل”، “مادرنامه”، “دولت بی زوال” را در تاجیکستان منتشر نموده است و “دیوان” رودکی (تحقیق و پژوهش قادر رستم، تهران، موسسه فرهنگی اکو، ۱۳۹۱)، “یک بیت پرنیان” (مجموعه مقالات پژوهشگران تاجیک پیرامون احوال و آثار استاد رودکی)، موسسه فرهنگی اکو، تهران، ۱۳۹۶) را تهیه و با حروف فارسی برگردان نموده و در تهیه و برگردان کتاب “نسیمی از بخارا” (برگردان اشعار استاد رودکی با خط فارسی، سریلیک تاجیکی، روسی و انگلیسی، تهران، انتشارات سخن، ۱۳۸۹) مشارکت داشته است.

رمان “بازگشت خواجه نصرالدین”، اثر تیموز ذوالفقاروف، نویسنده نام آشنای تاجیک را از روسی به فارسی برای بار اول ترجمه کرد که این کتاب در سال ۱۳۹۶ در ایران منتشر شد.

او همچنین بیش از ۷۰۰ مقاله و مطلب در معرفی مشاهر و مفاخر تاجیکستان در مجله و نشریه های ایران منتشر نموده است. در سال ۲۰۱۱ آکادمی قفقاز او را به خاطر تالیف کتاب “سرمه دل” ( در همکاری با پدرش شاه میرزای خواجه محمد) با جایزه لرمنتوف روسیه قدردانی نمود.

“باغ شفتالو” نخستین کتاب داستان های او است که به تازگی از سوی نشر “ثالث” منتشر شد.

از سخنرانی های شاه منصور شاه میرزا می توان به فردوسی و شاهنامه در اشعار استاد لایق شیرعلی، شاعر تاجیک، دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، اردیبهشت سال ۱۳۹۰، فردوسی در شعر شعرای تاجیکستان، همایش بین المللی بزرگداشت فردوسی، مشهد، اردیبهشت ۱۳۹۱، جایگاه اقبال در تاجیکستان؛ همایش بین المللی “به یاد اقبال”، تهران، موسسه فرهنگی اکو، ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۳، دلایل محبوبیت حافظ در تاجیکستان، فرهنگسرای نیاوران، تهران، ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۴ اشاره داشت.

سخنرانی شاه منصور شاه میرزا درباره شاهنامه و تاجیکستان روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ ساعت ۸ شب برگزار خواهد شد.

دوستداران برای شرکت در سخنرانی در روز و ساعت یاد شده می توانند بر روی پیوند زیر زده و وارد شوند.

https://meet.google.com/nga-imfc-tyt

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس