خانه / خبر شاهنامه / اهمیت تصحیح شاهنامه و هجونامه منسوب به فردوسی بررسی می شود
کلیک کنید

اهمیت تصحیح شاهنامه و هجونامه منسوب به فردوسی بررسی می شود

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : اهمیت تصحیح شاهنامه و همجونامه منسوب به فردوسی بررسی می شود . اهمیت تصحیح شاهنامه و همجونامه منسوب به فردوسی با سخنرانی ابوالفضل خطیبی بررسی می شود . این مراسم  روز جمعه ۲۹ دیماه, ۳ پسین (عصر) از سوی انجمن آدینه ادبی و انجمن هوای تازه با همکاری فرمانداری و کتاب فروشی مرکزی گناوه برگزار می شود. دوستداران برای شرکت در این سخنرانی می توانند به محل خانه ی سمن های گناوه مراجعه کنند . ابوالفضل خطیبی (متولد ۱۳۳۹ در گرمسار) نویسنده، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگر زبان و ادب فارسی است که اکنون با…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید!
0

سخنرانی ابوالفضل خطیبی

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : اهمیت تصحیح شاهنامه و همجونامه منسوب به فردوسی بررسی می شود . اهمیت تصحیح شاهنامه و همجونامه منسوب به فردوسی با سخنرانی ابوالفضل خطیبی بررسی می شود . این مراسم  روز جمعه ۲۹ دیماه, ۳ پسین (عصر) از سوی انجمن آدینه ادبی و انجمن هوای تازه با همکاری فرمانداری و کتاب فروشی مرکزی گناوه برگزار می شود. دوستداران برای شرکت در این سخنرانی می توانند به محل خانه ی سمن های گناوه مراجعه کنند .

ابوالفضل خطیبی (متولد ۱۳۳۹ در گرمسار) نویسنده، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگر زبان و ادب فارسی است که اکنون با درجهٔ استادیار، عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور علمی گروه فرهنگ‌نویسی است.خطیبی عضو هیئت علمی و معاون گروه فرهنگ‌نویسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و معاون سردبیر مجلهٔ «نامه ایران باستان»، نگارندهٔ بیش از صد مقالهٔ علمی به ویژه دربارهٔ شاهنامه در دانشنامه‌ها و مجلات تخصصی ادبی بوده و در تصحیح شاهنامه با جلال خالقی مطلق در جلد هفتم همکاری داشته‌است. او دریافت‌کنندهٔ جایزهٔ حامیان نسخ خطی در آیین بزرگداشت حامیان نسخه‌های خطی در سوم آذر ماه ۱۳۸۴ به خاطر مقالهٔ «اصالت کهن‌ترین نسخه: فلورانس ۶۱۴ ه‍. ق» بوده‌است.ابوالفضل خطیبی تاکنون در حوزه‌های تاریخ ایران، زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی ۹ کتاب، ۶۰ مقاله در مجله‌ها و مجموعه‌ها و ۱۵۶ مقاله در دانشنامه‌ها و ۲۳ نقد کتاب منتشر شده‌است. حوزهٔ تخصصی وی شاهنامهٔ فردوسی و ادبیات حماسی است و تاکنون در همایش‌های گوناگونی شرکت داشته و در آنها به ایراد سخنرانی پرداخته‌است.

از کتاب‌ها او می توان به : شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: طبع انتقادی، به کوشش جلال خالقی مطلق و ابوالفضل خطیبی، دفتر ۷، نیویورک، بنیاد میراث ایران ۱۳۸۶/۲۰۰۷. ؛ تهران، مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، کانون فردوسی، ۱۳۸۶.
برگزیدهٔ مقاله‌های نشر دانش دربارهٔ شاهنامه (شمارهٔ ۱۱)، ابوالفضل خطیبی، تهران، مرکز نشر دانشگاهی ۱۳۸۶/۲۰۰۷.
تقدیرباوری در منظومه‌های حماسی فارسی (شاهنامه و ویس‌ورامین)، هلمر رینگرن، ترجمهٔ ابوالفضل خطیبی، تهران، انتشارات هرمس، ۱۳۸۷/۲۰۰۹.
یادداشتهای شاهنامه، بخش سوم، با همکاری جلال خالقی مطلق و محمود امیدسالار، نیویورک، بنیاد میراث ایران ۱۳۸۷/۲۰۰۸؛ تهران، مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، ۱۳۹۰.
به فرهنگ باشد روان تندرست: مقاله‌ها و نقدهای نامهٔ فرهنگستان دربارهٔ شاهنامه، به کوشش احمد سمیعی گیلانی و ابوالفضل خطیبی، به مناسبت همایش هزارهٔ شاهنامه در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰، تهران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ۱۳۹۰.
جشن‌نامهٔ دکتر فتح‌الله مجتبائی، به کوشش علی‌اشرف صادقی و ابوالفضل خطیبی، تهران، انتشارات هرمس، ۱۳۹۳.
فرامرزنامهٔ بزرگ، از سراینده‌ای ناشناش در اواخر قرن پنجم هجری، به کوشش ماریولین فان زوتفِن و ابوالفضل خطیبی، تهران، انتشارات سخن ۱۳۹۴.
شبرنگ‌نامه: داستان شبرنگ پسر دیو سپید با رستم، از سراینده‌ای ناشناس احتمالاً در قرن ششم هجری، به کوشش ابوالفضل خطیبی و گابریله فان دِن بِرخ، تهران، موقوفات دکتر محمود افشار با همکاری انتشارات سخن، ۱۳۹۵.
آیا فردوسی محمود غزنوی را هجو گفت؟ هجونامهٔ منسوب به فردوسی: بررسی تحلیلی، تصحیح انتقادی و شرح بیت‌ها، تهران، انتشارات پردیس دانش، ۱۳۹۵ اشاره کرد .

کلیک کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کلیک کنید
باز کردن چت
باشگاه شاهنامه پژوهان
درودبرشما

اگر برای سفارش از فروشگاه باشگاه شاهنامه پژوهان پرسشی دارید پیام خود را بگذارید


با سپاس