آخرین اخبار
نخستین جشنواره فیلم شاهنامه

فرهنگ واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه منتشر شد

فرهنگ واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گروه خبر : فرهنگ واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه منتشر شد . فرهنگ واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه از سوی انتشارات سخن منتشر و راهی بازار شد . فرهنگ واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه اثر سجاد آیدنلو به این پرسش پاسخ می دهد که چند درصد واژگان شاهنامه عربی است و چه ترکیبات عربی در شاهنامه استفاده شده است . در معرفی این کتاب چنین آمده است :   یکی از پرسش‌های عموم خوانندگان و علاقه‌مندان شاهنامه این است که آیا فردوسی در نظم حماسه ملی ایران از لغات و ترکیبات عربی نیز استفاده کرده است؟ این موضوع/ سؤال از گذشته مورد توجه برخی از محققان خارجی و ایرانی بوده و رساله‌ها و مقالاتی نیز در این‌باره نوشت شده ولی به دلیل استناد آنها بر چاپ‌های غیر معتبر یا نیمه/ نسبتاً معتبر شاهنامه، آمارها و نتایجشان چندان دقیق نیست.

در فرهنگ‌واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه این موضوع پرسش‌برانگیز و جالب براساس معتبرترین تصحیح فعلاً موجود شاهنامه یعنی ویرایش دوم تصحیحی دکتر جلال خالقی مطلق بررسی و واژه‌های مستخرج از آن در هشت بخش معرفی شده است:

1.‌ لغات و ترکیبات عربی 2. واژه‌های معرب 3. ترکیبات عربی- فارسی و فارسی- عربی 4. ترکیبات معرب- فارسی/ فارسی- معرب 5. اسامی خاص 6. کلمات مشکوک (از نظر اصالت ضبط و کاربرد) 7. واژه‌های نیازمند بررسی بیشتر 8. لغات عربی یا معرب ابیات دقیقی.

فرهنگ‌واره لغات و ترکیبات عربی شاهنامه اثر سجاد آیدنلو  در 200 صفحه به قیمت 20 هزار تومان  از سوی نشر سخن منتشر و روانه بازر شده است . ب

دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*