آخرین اخبار
نخستین جشنواره فیلم شاهنامه

ابوالفضل خطیبی : شاهنامه فردوسی اثری جهانی که پر از مفاهیم و مضامین صلح و دوستی است و متعلق به همه مردم دنیاست

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گزارش : شاهنامه فردوسی اثری جهانی که پر از مفاهیم و مضامین صلح و دوستی است و متعلق به همه مردم دنیاست . به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از ایرنا، ابوالفضل خطیبی روز جمعه در کارگاه شاهنامه درخانه سازمان های مردم نهاد بندرگناوه افزود: حکیم ابولقاسم فردوسی یکی از بزرگترین شاعران فارسی زبان است که در ماندگاری تاریخ کهن ایرانی و اعتلای زبان و ادبیات فارسی نقشی بی بدیل دارد. وی اضافه کرد: شاهنامه فردوسی یکی از غنی ترین و ارزشمندترین گنجینه های زبان و ادب فارسی است که این شاعر بزرگ در این…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.35 ( 1 امتیازات)
0

ابوالفضل خطیبی

باشگاه شاهنامه پژوهان _ گزارش : شاهنامه فردوسی اثری جهانی که پر از مفاهیم و مضامین صلح و دوستی است و متعلق به همه مردم دنیاست . به گزارش باشگاه شاهنامه پژوهان به نقل از ایرنا، ابوالفضل خطیبی روز جمعه در کارگاه شاهنامه درخانه سازمان های مردم نهاد بندرگناوه افزود: حکیم ابولقاسم فردوسی یکی از بزرگترین شاعران فارسی زبان است که در ماندگاری تاریخ کهن ایرانی و اعتلای زبان و ادبیات فارسی نقشی بی بدیل دارد.
وی اضافه کرد: شاهنامه فردوسی یکی از غنی ترین و ارزشمندترین گنجینه های زبان و ادب فارسی است که این شاعر بزرگ در این اثر خود توانسته نقش یک عامل وحدت آفرین را ایفا کند.
عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهارکرد: راهکارها و زمینه های مناسبی برای استفاده از شاهنامه برای ایجاد وحدت ملی بین اقوام و نژادها وجود دارد که تهیه فیلم و نشست های بین المللی بخشی از آن است.
خطیبی افزود: شاهنامه فردوسی اثری جهانی که پر از مفاهیم و مضامین صلح و دوستی است و متعلق به همه مردم دنیاست.
شاهنامه پژوه و عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: فردوسی در شاهنامه علیه نژاد و قومی سخن نگفته و آنان را تحقیر نکرده و این مهم باعث شده تا در بین همه اقوام محبوب و ماندگار بماند.
وی با بیان اینکه فردوسی خدمتی که با اثر شاهنامه به ادبیات پارسی روا داشت قابل قیاس با هیچ چیز و هیچکس نیست، گفت: اما این بدان معنا نیست که او از بکارگیری کلمات عربی به کلی بی نیاز بوده است.
خطیبی اظهار کرد: فردوسی از واژه عربی در شاهنامه در مجموع کمتر و حد متعادل استفاده کرده و در هر ۱۰۰ بیت یک واژه از این زبان بکار برده است.
این نشست بامحوریت بررسی اهمیت تصحیح شاهنامه و هجونامه منسوب به فردوسی و به همت انجمن آدینه ادبی و هوای تازه و باهمکاری فرمانداری و کتابفروشی مرکزی گناوه برگزار شد و درپایان خطیبی به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.

دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*